Upgrade swap

The bigger size, one tap away

The bigger size is better value and they know it. Say so while they are choosing.

Start for free Free forever. No card, no trial clock.
Size up and save
Most finish the 50ml in five months
50ml
$34
$0.68 per ml
Better value
100ml
$58
$0.58 per ml
Add the larger size

Where it runs

1

Product page

Rosehip Balm
Size up and save
50ml
$34
Better value
100ml
$58
Add the larger size
2

Add to cart popup

Rosehip Balm added
Size up and save
50ml
$34
Better value
100ml
$58
Add the larger size
3

Cart drawer

4

Cart page

Your bag
3 items
Rosehip Balm
50ml
$34
Ceramide Serum
30ml
$46
Size up and save
50ml
$34
Better value
100ml
$58
Add the larger size
Subtotal
$80
Checkout

Setting it up

1

Pair the products

Link a variant to its larger size, or a model to the tier above it.

Pair
Rosehip Balm 50ml
$34 · $0.68 per ml
From
Rosehip Balm 100ml
$58 · $0.58 per ml
To
2

Show the maths

Per unit pricing, a saving, or how long the bigger size lasts.

Show on the card
Price per unit
$0.68 against $0.58
What they save
Compared with buying twice
How long it lasts
Most finish the 50ml in five months
3

Set the behaviour

Swap the line, or add the upgrade alongside if that suits the catalogue better.

When they accept
Swap the lineAdd alongside
Ask once per cart
Never nag about the same item

The other offer types

People also added
HEPA Filter 2-Pack
Fits X2-X4
$29
Add
Spare Battery
60 min
$89
Add
You are $12 away from your free gift
$0$75 unlocks a gift
Travel cleanser
50ml · worth $14
Free
Added to the order when you hit $75
You are $21 away from free shipping
$0$50 free shipping$75 gift
Free shipping unlocked at $75
Buy more, pay less
Buy 1$28 each
$28
Buy 2$25 each
$50
Buy 3$22 each
Best value
$66

Try it on the next hundred carts

Install Outline, switch on upgrade swap, and see what it does to the order value.